Witamy w naszym zwięzłym przewodniku na temat zarządzania składnikami odżywczymi w uprawie rzepaku. Omówimy podstawowe aspekty nawożenia, koncentrując się na najważniejszych składnikach odżywczych, takich jak azot, fosfor, potaż i siarka. Zrozumienie właściwego czasu i dawki tych składników odżywczych jest kluczem do maksymalizacji plonów i jakości upraw. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym rolnikiem, czy nowicjuszem w uprawie rzepaku, ten przewodnik dostarczy Ci praktycznych spostrzeżeń i zaleceń, które zwiększą wzrost Twoich upraw i zapewnią zrównoważone praktyki rolnicze.

Niedobór azotu

Azot jest łatwo tracony w wyniku wymywania przez wodę. Kluczem do sukcesu jest dostarczenie odpowiedniej ilości azotu we właściwym czasie, umożliwiając WOSR wykorzystanie maksymalnej ilości dostarczonego azotu.

  • Zaleca się podzielenie aplikacji wykonanych po zimie i nieprzekraczanie 100 kg/ha na aplikację.
  • Przestrzegając tych zasad, można zmaksymalizować efektywność inwestycji w nawożenie, jednocześnie zmniejszając wpływ na środowisko poprzez ograniczenie strat poprzez
    :Polylang placeholder do not modify

Rzepak jest bardzo wymagającą rośliną pod względem wykorzystania fosforu, jednak jest mniej wymagający w stosunku do potasu. Jeśli w roku poprzedzającym siew WOSR nie stosowano nawozów, zaleca się zastosowanie obu składników przed siewem. Aby oszacować wymaganą ilość fosforu i potażu, można skorzystać z poniższej tabeli.

Różne cele w zakresie wydajności
Cel 3T/ha
P205K20
Słaba glebaDobrze zaopatrzona glebaBogata glebaSłaba glebaDobrze zaopatrzona glebaBogata gleba
Kwota za ostatni rok9050050300
Kwota za 2 lata lub więcej1207030604020
Cel 3,5 T/ha
P205K20
Słaba glebaDobrze zaopatrzona glebaBogata glebaSłaba glebaDobrze zaopatrzona glebaBogata gleba
Kwota za ostatni rok10060050300
Kwota za 2 lata lub więcej1508030604020
Cel 4T/ha
P205K20
Słaba glebaDobrze zaopatrzona glebaBogata glebaSłaba glebaDobrze zaopatrzona glebaBogata gleba
Kwota za ostatni rok11070050400
Kwota za 2 lata lub więcej16010040705020

Rzepak ozimy jest wymagającą rośliną pod względem zapotrzebowania na siarkę. Niedobór siarki może mieć poważne konsekwencje dla końcowych plonów. WOSR wymaga siarki w postaci siarczanu. Ważne jest, aby dostarczyć 75 kg/ha siarczanu (S03) na początku wzrostu roślin. Jeśli na polu rozrzucono nawóz organiczny, przy obliczaniu dawki siarczanu należy wziąć pod uwagę ilość pochodzącej z niego siarki.

Znajdź produkt

Odkryj pełną gamę rzepaku o wczesnym, średnio wczesnym i średnio późnym terminie kwitnienia, z tolerancją na Clearfield®, TuVY i miotłę zbożową.

Skontaktuj się z nami

Nasze lokalne zespoły odwiedzają gospodarstwa rolne i dystrybutorów na miejscu, aby zapewnić najlepsze porady dla danej lokalizacji. Znajdź lokalnego konsultanta MAS Seeds®, odwiedzając stronę internetową kraju lub wypełniając nasz formularz kontaktowy tutaj.